Forum Discuţii juridice Probleme privind insolvenţa, ... Insolventa dupa executare silita?
Discuție deschisă în Probleme privind insolvenţa, lichidarea judiciară şi falimentul

Insolventa dupa executare silita?

Buna ziua, am o firma care nu a mai avut activitate de mai multi ani, nu are bunuri in partimoniu si pentru ea exista hotarari de incepere a executarii silite. Nu au ce sa execute silit. Cum se poate terimina povestea cu aceasta firma? Se poate cere insolventa? Sau ce alte variante de a o inchide exista?Multumesc
Se poate inchide prin deschiderea procedurii de insolventa la cererea debitorului sau a creditorilor ori voluntar dupa plata datoriilor.
Multumesc pentru raspuns. Insolventa as putea sa o efectuez singur, prin cerere adresata tribunalului, sau se va numi obligatoriu o firma de insolventa si lichidare?
La cealalta varianta, inchidere voluntara dupa achitare datorii, care este procedura ce trebuie urmata?
In prima situatie - se desemneaza lichidator (fiind vorba de insolventa, adica incapacitatea debitorului de a-si plati datoriile), iar procedura se desfasoara prin Tribunal.

In a 2-a situatie - nu se desemneaza lichidator (nefiind vorba de insolventa, adica daca va platiti datoriile, nu veti mai fi insolvent), iar procedura se desfasoara prin Registrul comertului.
Va multumesc pentru raspunsurile cuprinzatoare!
Daca nu voi putea plati, voi putea sa dizolv societatea, facand cerere la tribunal?
Da, sub conditia stabiliri eventuale a vinovatiei pentru debitele firmei in sarcina celui raspunzator (pe persoana fizica). Dar poate nu va fi cazul.