Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Salarii Contributie la somaj pentru pensionari
Discuție deschisă în Fiscalitate - Salarii

Contributie la somaj pentru pensionari

Bună ziua,
Conform Legii 76, art. 19. - In sistemul asigurarilor pentru somaj sunt asigurate obligatoriu, prin efectul legii:
a) persoanele care desfasoara activitati pe baza de contract individual de munca sau pe baza de contract de munca temporara, in conditiile legii, cu exceptia persoanelor care au calitatea de pensionari;
În aceste condiţii nu se reţine contribuţia de la un salariat care are şi calitatea de pensionar.
Întrebarea mea este: Pentru un pensionar cu pensie medicală de gradul 3 şi cu contract de muncă timp parţial de 4 ore se reţine contribuţia la şomaj?
Mulţumesc !
Nu se va retine contributia pentru somaj nici in situatia mentionata de dvs.
Contributia pentru somaj nu se retine nici in cazul unui pensionar de invaliditate gr. III deoarece acesta nu va putea beneficia de indemnizatie de somaj in caz de concediere.