Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Revendicare paternitate copil
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Revendicare paternitate copil

buna ziua,

va rog sa ma ajutati cu o speta:
Varul meu s-a combinat cu o femeie cu care are in acest moment un copil de 6 luni. La nasterea copilului pe certificatul de nastere a aparut la tata, numele sotului femeii, aceasta aflandu-se la momentul nasterii copilului, in divort cu fostul sot.Hotararea de divort a aparut dupa nasterea copilului.
Care sunt caile pentru ca tatal copilului, respectiv varul meu, sa-si revendice paternitatea asupra propriului copil iar pe certificatul de nastere sa apara numele lui si nu al fostului sot al femeii?
Nu am mai intalnit o astfel de situatie, care poate parea cumva ireala si pe care nu as fi crezut-o posibila daca nu se intampla unui membru al familiei?
Va multumesc anticipat
Poate fi promovata actiunea de tagada de paternitate , de catre tatal biologic.

Art. 429
Acţiunea în tăgada paternităţii
(1) Acţiunea în tăgada paternităţii poate fi pornită de soţul mamei, de mamă, de tatăl biologic, precum şi de copil. Ea poate fi pornită sau, după caz, continuată şi de moştenitorii acestora, în condiţiile legii.
(2) Acţiunea se introduce de către soţul mamei împotriva copilului; când acesta este decedat, acţiunea se porneşte împotriva mamei sale şi, dacă este cazul, a altor moştenitori ai săi.
(3) Dacă soţul este pus sub interdicţie, acţiunea poate fi pornită de tutore, iar în lipsă, de un curator numit de instanţa judecătorească.
(4) Mama sau copilul poate introduce acţiunea împotriva soţului. Dacă acesta este decedat, acţiunea se porneşte împotriva moştenitorilor lui.
(5) Tatăl biologic poate introduce acţiunea împotriva soţului mamei şi a copilului. Dacă aceştia sunt decedaţi, acţiunea se porneşte împotriva moştenitorilor.
Va rog sa ma iertati dar nu prea inteleg, daca ati putea sa-mi explicitati pe cazul de fata, tatal biologic trebuie sa introduca actiune impotriva fostului sot al concubinei, invocand aceasta ''tagada de paternitate''?
Multumesc