Forum Discuţii juridice Învăţământ - probleme ... Acreditare unitate de invatamant privat -liceu ...
Discuție deschisă în Învăţământ - probleme juridice conexe

Acreditare unitate de invatamant privat -liceu particular

Va rog sa imi spuneti care sunt pasii necesari si actele de care este nevoie pentru a infiinta si a acredita un liceu particular.
acreditarea ? ehei, e mult până atunci.La început va fi AUTORIZAREA provizorie pentru 4 ani.După vreo 4 ani și tot atâtea examene de BAC sub ”umbrela” unui liceu acreditat, după un control anual la ”sânge” al ARACIP-ului, după alte controale si estimări, după plata unei taxe specifice : veti putea obtine mult râvnita acreditare.Atunci aveti dreptul de a sustine examenul de BAC în acel liceu și sub titulatura lui.Vă trebuie : un spatiu adecvat, o mica biblioteca, calculatoare cel putin pentru o clasa, licenta sanitar-veterinară, ISU -pompieri-protectia civilă etc , aprobarea ISJ, un Proiect ”beton”, de achitat o taxa la ARACIP pentru autorizarea liceului, profesori și contracte încheiate cu acestia, ceva ”pile”, răbdare multă, zile pierdute pentru informare - documentare detalii pentru viitorul liceu și înca multe altele pe care nu are rost sa le însir aici.