Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Exista aceasta lege ? este propus vreun proiect de ...
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Exista aceasta lege ? este propus vreun proiect de lege in acest sens?

Exista in legislatia romaneasca , privind conditiile de pensionare, vreo lege sau articol de lege , sau cel putin vreun proiect de lege propus de vreun parlamentar sau ..partid politic, referitor la dreptul de pensionare a persoanelor care indeplinesc suma 90, adunand numarul anilor varstei cu anii de munca conform cartii de munca si a tuturor actelor care justifica vechimea in munca ..???? astept un raspuns , multumesc aniticipat (este vorba desuma minim 90,.. anii varstei plus anii de vechime ):) deci daca o persoana indeplineste aceasta sa zicem ..cerinta prevazuta adica suma de 90..sa poata iesi la pensie ..normala limita de varsta echivalenta cu pensia limita de varsta actuala.
mar4905, utilizator
Nu exista si nici nu cred ca va fi asa ceva.
Simple zvonuri.
1. Astfel de zvonuri circulau si inainte de 1990 ceea ce inseamna ca aceia care le lansau atunci le lanseaza si astazi.

2. Nu se poate propune sau adopta o astfel de lege, s-ar incalca "principiul egalitatii, prin care se asigura tuturor participantilor la sistemul public de pensii, contribuabili si beneficiari, un tratament nediscriminatoriu, intre persoane aflate in aceeasi situatie juridica, in ceea ce priveste drepturile si obligatiile prevazute de lege" (din Legea 263/2010 privind sistemul unitar de pensii publice).