Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... taxa de succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

taxa de succesiune

Buna ziua,
Am si eu o problema mai complicata cu un teren la tara, tatal meu ar vrea sa dezbata taxa de succesiune pe el sa mi-l poata vinde. Ideea este ca terenul respectiv a fost dat din tata in fiu de ceva generatii nimeni nu a facut acte pe el iar impozitul il plateste si tatal meu si unchiul meu iar imparteala pana acum a fost de comun acord. dupa ce i-am cedat o mare parte din teren pentru ca nu aveam timp sa-l muncim noi acum el mai vrea si o parte din terenul pe care urmeaza sa mi-l "vanda" tatal meu. Intrebarea mea e in ce conditii as putea sa dezbat taxa de succesiune tinand cont ca pe terenul respectiv nu s-a facut titlu de proprietate pana acum ci a fost doar dat din generatie in generatie.
multumesc!
Mergeti cu tatal Dvs. la un Notar Public cu toate actele ce le aveti si el va stabili situatia juridica a terenului si a drepturilor de succesiune
legalmgm, utilizator
multumesc pentru raspuns