avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 561 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate face succesiunea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate face succesiunea?

Bunica decedata, sora mamei(fara sot ) impreuna cu singurii cei doi copii decedati, fratele mamei cu renuntare expressa la succesiunea mamei, mama singura mostenitoare. Intrebare: poate mama sa imi faca mie direct succesiunea pe numele meu? Cum se poate face? Multumesc
Cel mai recent răspuns: Mihail_POPA , utilizator 02:30, 17 Iunie 2014
sora mamei cum a ieșit/ a fost exclusă de la succesiune?
și nu, nu vă poate face acte direct. mai întâi trebuie să devină ea proprietară și după aia poate dispune de bunuri.
sora mamei e si ea decedata! :(
Intelesesem ca s-ar putea face prin tribunal....nimic concret insa nu stiu.
copii surorii nu au avut urmași?
Nu, nu au fost casatoriti, nu au avut copii, au murit tineri si nu au apucat sa-si faca familii.

Alte discuții în legătură

Dezbatere mostenire MariusD@1984 MariusD@1984 Buna ziua Nu stiu cum sa procedez in urmatoarea situatie: In urma decesului bunicului meu a ramas ca mostenire o casa batraneasca de la tara impreuna cu ... (vezi toată discuția)
Succesiune gyulia22 gyulia22 MAma a decedat in 2001. Sora in 2014(doi copii au decedat in 2011 si 2013 necasatoriti, fara copii). Fratele a renuntat la succesiunea mamei express in 2014 ... (vezi toată discuția)
Mostenire tatui tatui Buna seara Va rog frumos sa ma lamuriti intr-o problema. Suntem trei frati. Am mostenit o casa cu teren intravilan intr-un sat. Aceasta casa a fost cumparata ... (vezi toată discuția)