Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum se poate face succesiunea?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum se poate face succesiunea?

Bunica decedata, sora mamei(fara sot ) impreuna cu singurii cei doi copii decedati, fratele mamei cu renuntare expressa la succesiunea mamei, mama singura mostenitoare. Intrebare: poate mama sa imi faca mie direct succesiunea pe numele meu? Cum se poate face? Multumesc
sora mamei cum a ieșit/ a fost exclusă de la succesiune?
și nu, nu vă poate face acte direct. mai întâi trebuie să devină ea proprietară și după aia poate dispune de bunuri.
sora mamei e si ea decedata! :(
Intelesesem ca s-ar putea face prin tribunal....nimic concret insa nu stiu.
copii surorii nu au avut urmași?
Nu, nu au fost casatoriti, nu au avut copii, au murit tineri si nu au apucat sa-si faca familii.