Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

MAma a decedat in 2001. Sora in 2014(doi copii au decedat in 2011 si 2013 necasatoriti, fara copii). Fratele a renuntat la succesiunea mamei express in 2014 dupa moartea surorii iar eu am acceptat. Intrebare: de ce se face succesiunea acum intre mine si sora mea decedata si trebuie chemat din nou fratele sa renunte dupa sora decedata? Nu ar trebuii sa fiu direct eu mostenitoare? Multumesc
Fratele a renuntat doar la mostenirea de pe urma defunctei dumneavoastra mama nu si de pe urma surorii.
Pentru ca fratele dvs are vocatie succesorala atat la mostenirea mamei, cat si a surorii.
Vorbim despre succesiuni diferite, deci declaratiile de renuntare sunt diferite pentru fiecare defunct.
Si daca fratele nu vine la succesiune? A spus ca nu il intereseza pentru ca a renuntat oricum? Multumesc.ps. Desi i-am spus ca trebuie sa vina pentru sora.
gyulia22, utilizator
Gabriel Klein Kiritescu a scris:. Si daca fratele nu vine la succesiune? A spus ca nu il intereseza pentru ca a renuntat oricum? Multumesc.ps. Desi i-am spus ca trebuie sa vina pentru sora.

Fratele a renuntat doar la mostenirea de pe urma defunctei dumneavoastra mama nu si de pe urma surorii.

Nu vine, nu se poate face succesiunea dupa sora dvs.