avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1799 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Succesiune
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Succesiune

MAma a decedat in 2001. Sora in 2014(doi copii au decedat in 2011 si 2013 necasatoriti, fara copii). Fratele a renuntat la succesiunea mamei express in 2014 dupa moartea surorii iar eu am acceptat. Intrebare: de ce se face succesiunea acum intre mine si sora mea decedata si trebuie chemat din nou fratele sa renunte dupa sora decedata? Nu ar trebuii sa fiu direct eu mostenitoare? Multumesc
Cel mai recent răspuns: raluk0207 , utilizator 14:29, 30 August 2017
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Fratele a renuntat doar la mostenirea de pe urma defunctei dumneavoastra mama nu si de pe urma surorii.
1 din 1 utilizatori consideră
acest răspuns util
Pentru ca fratele dvs are vocatie succesorala atat la mostenirea mamei, cat si a surorii.
Vorbim despre succesiuni diferite, deci declaratiile de renuntare sunt diferite pentru fiecare defunct.
Si daca fratele nu vine la succesiune? A spus ca nu il intereseza pentru ca a renuntat oricum? Multumesc.ps. Desi i-am spus ca trebuie sa vina pentru sora.
Ultima modificare: Miercuri, 30 August 2017
gyulia22, utilizator
Gabriel Klein Kiritescu a scris:. Si daca fratele nu vine la succesiune? A spus ca nu il intereseza pentru ca a renuntat oricum? Multumesc.ps. Desi i-am spus ca trebuie sa vina pentru sora.

Fratele a renuntat doar la mostenirea de pe urma defunctei dumneavoastra mama nu si de pe urma surorii.

Nu vine, nu se poate face succesiunea dupa sora dvs.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cine umreaza la succesiune in urmatorul caz. parinti decedati ... Dora1987 Dora1987 Cine umreaza la succesiune in urmatorul caz. Parinti decedati au un singur copil, mama decedata in 2019, tatal decedat in 2023. Daca singurul copil ... (vezi toată discuția)
Succsiune sorimari sorimari tatal meu a murit acum 14 ani,noi suntem 3 frati ,dupa moartea lui noi am renuntat la tot in favoarea mamei,acum a murit si ea ,putem sa dezbatem succesiune ... (vezi toată discuția)
Mostenire bunici maladog maladog Mama decedata inaintea parintilor, sotul supravietuitor recasatorit. Prezinta vreun drept la mostenire din partea parintilor mamei, atat timp cat mama are un ... (vezi toată discuția)