Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPTUL ASUPRA CREANTEI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPTUL ASUPRA CREANTEI

Am cumparat 1/3 cota de la un pirit . Acesta are dreptul la despagubiri in urma lispei de folosinta . Acum dupa ce eu am cumparat , cine are dreptul sa ceara pe ultimii tri ani ? Eu ca si cumparator , sau cel care a fost proprietar ?
Depinde de continutul (clauzele) actului prin care ati cumparat.
In principiu, va subrogati drepturilor si obligatiilor celui de la care ati cumparat cota de 1/3.
legalmgm, utilizator
va multumesc
Acesta are dreptul la despagubiri in urma lispei de folosinta

daca acesta e castigat acest drept si are o hotarare in acest sens, o poate pune in executare.
El a fost lipsit in trecut de folosinta, nu dvs.
Daca ar fi sa cereti dvs un drept, ar fi altceva.
gi-jane2 a scris:
El a fost lipsit in trecut de folosinta, nu dvs. Daca ar fi sa cereti dvs un drept, ar fi altceva.

Dreptul la despagubire, stabilit printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila este o creanta certa, lichida si exigibila.
Oricare proprietar al unui drept poate tranzactiona (vinde) acel drept.
In cazul in speta este o astfel de tranzactie, respectiv o cesiune de creanta.

multumesc