avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1021 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... DREPTUL ASUPRA CREANTEI
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

DREPTUL ASUPRA CREANTEI

Am cumparat 1/3 cota de la un pirit . Acesta are dreptul la despagubiri in urma lispei de folosinta . Acum dupa ce eu am cumparat , cine are dreptul sa ceara pe ultimii tri ani ? Eu ca si cumparator , sau cel care a fost proprietar ?
Depinde de continutul (clauzele) actului prin care ati cumparat.
In principiu, va subrogati drepturilor si obligatiilor celui de la care ati cumparat cota de 1/3.
Ultima modificare: Sâmbătă, 14 Iunie 2014
legalmgm, utilizator
va multumesc
Acesta are dreptul la despagubiri in urma lispei de folosinta


daca acesta e castigat acest drept si are o hotarare in acest sens, o poate pune in executare.
El a fost lipsit in trecut de folosinta, nu dvs.
Daca ar fi sa cereti dvs un drept, ar fi altceva.
gi-jane2 a scris:
El a fost lipsit in trecut de folosinta, nu dvs. Daca ar fi sa cereti dvs un drept, ar fi altceva.

Dreptul la despagubire, stabilit printr-o hotarare judecatoreasca definitiva si irevocabila este o creanta certa, lichida si exigibila.
Oricare proprietar al unui drept poate tranzactiona (vinde) acel drept.
In cazul in speta este o astfel de tranzactie, respectiv o cesiune de creanta.

multumesc

Alte discuții în legătură

Antecontract achitat integral - consecinte ContSters322842 ContSters322842 Eu ca si reclamanta am incheiat cu un pirit un antecontract de vinzare cumparare pt cota acesteia de 1/3 . Ramases o diferenta de playa pe care am achitat-o . ... (vezi toată discuția)
Care sunt motivele de nulitate ale unui contract de cesiune? ContSters277537 ContSters277537 Buna dimineata, Vreau sa stiu, va rog sa ajutati cu urmatoarea informatie: care sunt motivele de nulitate absoluta a unui contract de cesiune dintre o ... (vezi toată discuția)
Plata sulta dupa partaj pincguinul pincguinul Buna ziua, S-a finalizat un partaj, fara a fi solicitat la initierea procesului termenul de plata a sultei. Va rog sa imi transmiteti daca exista un termen ... (vezi toată discuția)