Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost inselat mai pot face ceva ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost inselat mai pot face ceva ?

Salut ,acum 5 zile am trimis prin posta romana un iphone 4 si trebuia sa primesc un samsung galaxy s3 dar nu am primit nimic ..mai pe scurt eu am trimis coletul dar cel de la celalalt capat nu la trimis . Ce pot face in privinta asta ? Am doar chitanta de la posta conversatii messenger si telefonice .. si tin sa specific ca coletele nu au fost trimise cu ramburs ..l-am trimis de buna voie .
Aici imi pareti un om absolut normal, cum v-ati putut fraieri singur :-/ Am trimis si am primit colete postale cu plata ramburs, chiar nu va inteleg! Imi pare rau de necazul d-voastra!
rendec a scris:

puteti sa faceti o plangere la politia din localitatea unde domiciliaza respectivul,

De regula ,plangerea se depune de catre petent/partea vatamata la politia responsabila domiciliului sau,nu de alta dar macar,dupa ce a fost :tepuit:,macar sa fie scutit sa faca deplasari pentru audiere...macar atata sa il oblige pe destinatarul telefonului ...

Deci pana la urma daca fac o plangere rezolv ceva sau pierd timpul de pomana ?
Firesc ar fi sa depuneti plangere, mai departe ramane de vazut daca va veti recupera telefonul sau nu. Banuiesc ca aveti factura sa aveti scris undeva imei-ul, daca e iphone, are gps, poate fi gasit.
poate fi gasit sau localizat dar nu pot face nimic cu imei pentru ca telefonul nu a fost furat si cei de la politie nu o sa-mi ceara chestia asta .. si cutie si factura la telefon nu am .