Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Am fost inselat mai pot face ceva ?
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Am fost inselat mai pot face ceva ?

Salut ,acum 5 zile am trimis prin posta romana un iphone 4 si trebuia sa primesc un samsung galaxy s3 dar nu am primit nimic ..mai pe scurt eu am trimis coletul dar cel de la celalalt capat nu la trimis . Ce pot face in privinta asta ? Am doar chitanta de la posta conversatii messenger si telefonice .. si tin sa specific ca coletele nu au fost trimise cu ramburs ..l-am trimis de buna voie .
Dar daca acesta arunca cartela de telefon si isi schimba numarul se mai ia in considerare mesajele/apelurile ? Adica ,cum pot dovedi ca a fost el ala cu care am vorbit ?
FAPTA ESTE INFRACŢIUNE

CAPITOLUL III
Infracţiuni contra patrimoniului prin nesocotirea încrederii

Art. 243

Însuşirea bunului găsit sau ajuns din eroare la făptuitor

(1) Fapta de a nu preda în termen de 10 zile un bun găsit autorităţilor sau celui care l-a pierdut sau de a dispune de acel bun ca de al său se pedepseşte cu închisoare de la o lună la 3 luni sau cu amendă.

(2) Cu aceeaşi pedeapsă se sancţionează şi însuşirea pe nedrept a unui bun mobil ce aparţine altuia, ajuns din eroare sau în mod fortuit în posesia făptuitorului, sau nepredarea acestuia în termen de 10 zile din momentul în care a cunoscut că bunul nu îi aparţine.

(3) Împăcarea înlătură răspunderea penală.

Detalii: [ link extern ]

:)
Krissia ., Alte profesii