Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... Indemnizatie cresterea copilului
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

Indemnizatie cresterea copilului

Buna ziua!

Sunt mamica unui copil de 1 an si 11 luni care pe data de 9 iulie va implini 2 ani9. Pe data de 6 iunie 2014 m-am intors la serviciu. Sunt insarcinata in 25 de saptamani cu cel de-al doilea copil. Data probabila a nasterii e 30 septembrie. As dori sa stiu cand as putea intra in concediu prenatal si care venituri se vor lua in consideratie pentru indemnizatia de crestere a celui de-al doilea copil?

In asteptarea unui raspuns de la dumneavoastra va multumesc anticipat,
Lacramioara E.
1. Pentru a intra in concediu crestere copil pentru al doilea copil (CCC2) procedati asa cum ati procedat cand ati intrat in CCC1.

2. Impreuna cu medicul de familie sau medicul curant ginecolog stabiliti cand veti intra in concediu de maternitate (126 de zile = sarcina si lauzie = pre si postnatal).

3. - Indemnizatia pentru CCC2 se calculeaza avnd in vedere veniturile nete din cele 12 luni premergatoare nasterii copilului (inclusiv luna nasterii).
- In aceste venituri intra veniturile din salarii, din indemnizatia pentru CCC1 si din indemnizatia pentru concediul de sarcina.
- Daca nasterea are loc in septembrie 2014 atunci cele 12 luni eligibile pentru calcularea indemnizatiei pentru CCC2 sunt octombrie 2013 - septembrie 2014.

4. Din OUG 158/2005 privind concediile şi indemnizaţiile de asigurãri sociale de sãnãtate:

Art. 24. - (1) Concediul pentru sarcinã se acordã pe o perioadã de 63 de zile înainte de naştere, iar concediul pentru lãuzie pe o perioadã de 63 de zile dupã naştere.
(2) Concediile pentru sarcinã şi lãuzie se pot compensa între ele, în funcţie de recomandarea medicului şi de opţiunea persoanei beneficiare, în aşa fel încât durata minimã obligatorie a concediului de lãuzie sã fie de 42 de zile calendaristice.
(3) Persoanele cu handicap asigurate beneficiazã, la cerere, de concediu pentru sarcinã, începând cu luna a 6-a de sarcinã.
Va multumesc din suflet!