Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... Legislatie - dreptul la munca
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

Legislatie - dreptul la munca

eram angajat ca agent de interventie,am comis o infractiune la codul rutier(in afara serviciului)pt care am fost condamnat 7 luni cu suspendare....ulterior mi s-a desfacut contractul de munca....este legal???daca ai o condamnare cu suspendare si cu termen de incercare ,se interzice dreptul la munca????
Cu ce articol vi s-a incetat raportul de munca?
articolul 55 litera c
invocand art.39,alin.2,lit.g din codul muncii si art.36,pct c din lg 333/2003
arhiresorin, utilizator
Art.55 li.c C.mun.trebuie sa fie coroborat cu alt articol din Codul Muncii - nu cu cel mentionat de dvs - Acesta nu reprezinta temeiul de drept al incetarii unui c.i.m.

Cornel Vasile, Consilier juridic
este un aliniat pe decizia de concediere care suna cam asa....
tinand cont de prevederile legii 53/2003-codul muncii,art.39 alin 2 lit g precum si prevederile legii 333/2003,actualizata privind paza obiectivelor,bunurilor,valorilor si protectia persoanelor-art.36 pct c
in baza prevederilor art.55 lit C din legea 53/2003-codul muncii.....DECIDE.......
Mai trebuie sa existe un articol care precizeaza ...La data de ........, in baza art. ... C.mun., inceteaza c.i.m. al dnului .....