avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1924 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Masa succesorala
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Masa succesorala

Buna ziua,

Se da urmatoarea situatie. Apartament achizitionat pe parcursul casniciei, sotia decedata, o fiica. Poate fiica sa faca masa succesorala fara cealalta parte, adica tatal ei?
Cel mai recent răspuns: Ofelia Teodorescu , Avocat 17:13, 16 Iunie 2014
La dezbaterea succesorala este obligatoriu sa fie prezenti toti mostenitorii legali. In lipsa acestora se poate prezenta procura speciala (daca accepta succesiunea) ori declaratie de renuntare (daca nu doreste sa ia parte la succesiune).
Citarea mostenitorilor este obligatorie.



Dezbaterea succesorala, operatiune finalizata prin emiterea certificatului de mostenitor, care reprezinta titlu de proprietate, poate avea loc chiar daca o persoana nu este prezenta .( va exista o terta persoana, in calitate de mandatar, care sa reprezinte interesele coeredelui , conform procurii speciale ).


Instrainarea bunului indiviz, in materalitatea sa, poate fi facuta numai daca exista acordul de vointa al tuturor coproprietarilor, respectand regula unanimitatii.



( cota-parte din dreptul de proprietate poate fi instrainata, prin act autentic, existand acordul de vointa al proprietarului ).



Nu, fara mandat special din partea tatalui.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Titlu de proprietate cu 4 mostenitori- unul nu doreste vanzarea anaabutoaiei anaabutoaiei As dori sa stiu daca intr.-un titlu de proprietate sunt patru mostenitori : se poate vinde proprietatea daca unul din ei un vrea acest lucru si un semneaza ... (vezi toată discuția)
Succesiune mariavoicu mariavoicu suntem 3 frati in viata ,parintii au murit acum 30 de ani,eu locuesc in casa parinteasca ,la care in timp am facut numeroase modificari,am platit impozit pe ... (vezi toată discuția)
Mosteniri, succesiuni shimano shimano Buna seara, va rog daca ma poate ajuta si pe mine cineva cu un raspuns... parintii mei au decedat acum 9 ani tatal si respectiv 8 ani mama, pana in ... (vezi toată discuția)