Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... dosar somaj
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

dosar somaj

am fost angajat in perioadele,16-08-2012 pana la 16-12-2012(4 luni),10-04-2013 pana la 21-07-2013(3 luni si 11 zile),iar a treia perioada 01-dec-2013 pana la 3-iun-2014(6 luni si 3 zile),in total 1 an si o luna.intrebarea este,pana cand pot amana introducerea dosarului de somaj?daca intru in somaj acum mi se termina in decembrie tocmai cand e mai greu,deoarece am o vechime ,cu care ma incadrez la o indemnizatie pe timp de 6 luni.
Legea nr.76/2002 prevede ca , pentru a se beneficia de la data incetarii c.i.m. actele pentru somaj se depun in termen de 10 zile de la data incetarii raportului de munca.
Depasirea acestui termen dar nu mai mult de 12 luni de la data incetarii c.i.m. implica faptul ca, indemnizatia de somaj se va acorda de la data depunerii actelor.

Art. 38 din Legea nr.76/2002:
(1) Indemnizaţia de şomaj se acordă persoanelor prevăzute la art. 17, la cerere, după caz, de la data:
a) încetării raporturilor de muncă;
.....
(2) Indemnizaţia de şomaj se acordă de la data prevăzută la alin. (1), dacă cererea este înregistrată la agenţia pentru ocuparea forţei de muncă în termen de 10 de zile de la această dată.
(3) Dacă cererea este înregistrată după expirarea termenului de 10 de zile, dar nu mai târziu de 12 luni de la data prevăzută la alin. (1), indemnizaţia de şomaj se acordă începând cu data înregistrării cererii.
(4) Termenul de maximum 12 luni prevăzut la alin. (3) este termen de decădere din drepturi.
de exemplu daca il bag cu data de 1 ian 2015,nu se calculeaza ca de la aceasta data sa am cotizat 12luni in ultimele 24?
Legea nr.76/2002 :
Art. 34
(1) ªomerii prevăzuţi la art. 17 alin. (1) beneficiază de indemnizaţie de şomaj dacă îndeplinesc cumulativ următoarele condiţii:
a) au un stagiu de cotizare de minimum 12 luni în ultimele 24 de luni premergătoare datei înregistrării cererii;
....
va rog spuneti concret mai pe inteles,nu cu articole.dupa calculele mele nu trebuie bagat dosarul pana la 1 august anul acesta?
Actele pentru somaj ati putea sa le depuneti si la data de 01.09.2014.
In acest caz, perioada eligibila este 01.09.2012 - 01.09.2014, situatie in care dvs aveti cumulat un stagiu de cotizare de 12 luni si 29 de zile.

p.s.
daca calculul meu este corect , ultima zi de depunere a actelor la AJOFM ar fi 29.09.2014, situatie in care stagiul dvs de cotizare la somaj este exact de 12 luni in ultimele 24 de luni premergatoare datei înregistrării cererii.