Forum Discuţii juridice Contencios administrativ sau ... Este legal ??
Discuție deschisă în Contencios administrativ sau probleme juridice cu autorităţile, contravenţii

Este legal ??

este legal, ca un viceprimar sa fie si manager GAL, prin incredintare directa , printr-un PFA?? si daca DA , cum poate fi platit ?"
Buna, fiti mai explicit cu expresia " prin incredintare directa , printr-un PFA??

Conf. art.24, al.4, din Ordonanta 26/2000 cu privire la asociatii si fundatii:

(4) Nu poate fi membru al consiliului director, iar daca era, pierde aceasta calitate orice
persoana care ocupa o functie de conducere in cadrul unei institutii publice, daca asociatia
respectiva are ca scop sprijinirea activitatii acelei institutii publice.

Iar, conform "Ghidul Solicitantului v.07 Masura 431 Funcţionarea Grupurilor de Acţiune Locală, dobândirea de competenţe şi animarea teritoriului”
Sub - măsura 431.2 „Funcţionarea Grupului de Acţiune Locală, dobândirea de
competenţe şi animarea teritoriului”

Salariul brut/prețul contractului va fi de maxim 7 salarii minime brute pe economie pe lună
pentru managerul GAL.....
un viceprimar,al unei comune, presteaza si functia de manager GAL, prestarea de servicii, intre consiliul local sau primarie si GAL se face de catre o persoana (viceprimar)care are infiintat un PFA, contractul intre cele doua parti , este prin incredintare directa, pe un termen de doi, cu o anumita suma, probabil ca salariul este acela de 7 salarii minime/luna si intrebam daca este legal... Grupul de Actiune Local , nu este tot o asociatie , si viceprimarul sprijina activitatea acelei institutii, si este incompatibil?
baza, utilizator