Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Punere sub interdictie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Punere sub interdictie

Sunt divortata de doi ani am un copil iar fostul meu sot m-a terorizeaza de fiecare data cind are ocazia vine la domiciliu , la sevici sau pe stara si imi adreseaza injurii ma ameninta si ma mai mult da si in mine are un program de vizita stabilit prin lege sa ia copilul si daca nu-i dau copilul cind vrea el la ce ora vrea el ma ameninta de fiecare data ca o sa ma omoare ca o sa-mi para rau ca-mi va deschide procese penale ca va veni la servici si imi va face scandal lucru pe care il face. Intrebarea mea este daca pot sa-i pun interdictie sa mai vina la locu de munca sau acasa inafara programului de vizita si unde trebuie sa depun cererea?
Va multumesc.
daca aveti probe pt toate astea, puteti cere in instanta ( judecatoria de pe raza domiciliului dvs) instituirea unui ordin de restrictie si protectie.
Cititi legea vilolentei in familie sa intelegeti procedura
[ link extern ]

Ii puteti face si plangere penala la politie pt amenintare si hartuire.

gi-jane2, moderator
Am mai multi martori care pot dovedi ca aceasta m-a hartuieste insa certificate medico-legale nu am , am sanse sa obtin ordinul pe baza martorilor?
Deobicei martorii sunt membrii ai familiei, care presupun ca nu pot fi ascultati ca martori, daca va sunt rude.