Forum Discuţii juridice Şomaj, concediu creştere copil, ... stimulent insertie
Discuție deschisă în Şomaj, concediu creştere copil, asigurări sociale şi asistenţă socială

stimulent insertie

Buna ziua!
Am urmatoarea situatie si va rog sa ma ajutati: o salariata care tocmai a nascut, se afla in concediu medical sarcina si leuzie, cu mentiunea ca acest CM este emis doar cu 3 zile inainte de a naste si diferenta de 123 zile vor fi dupa nastere:
1 e obligatoriu sa stea in concediu medical toate cele 126 zile daca salariata nu doreste ? Sau cel putin cele 42 zile de dupa nastere?
2 salariata depune dosarul pentru CCC pentru 1 an. Dupa cat timp se poate intoarce la munca pentru a beneficia de stimulentul de insertie de 500 lei ?
3 beneficiaza de stimulentul de insertie pana ce copilul implineste 1 an sau 2 ani?
4 pentru a beneficia de acest stimulent trebuie sa i se inceteze suspendarea CCC si reluarea activitatii, conducerea unitatii este obligata sa.i accepte salariatei cerearea de reluare activitate?
Multumesc anticipat!
Buna ziua!
am revenit cu o modificare la situatia prezentata mai sus : salariata vrea sa intre in ccc pana la 1 an....in luna iunie are cateva zile de concediu medical lauzie....apoi a lucrat vreo 10 zile....si acum vrea sa intre iar in concediu indemnizatie 08.....e vreo problema ca a lucrat in aceasta perioada si apoi sa intre din nou in concediu medical pana se fac cele 42 zile si apoi sa depuna dosarul pt ccc copil 1 an ?
Multumesc anticipat !
1. - In primele 42 de zile de la nastere nu o puteti primi la serviciu, trebuie sa fie in concediu de lauzie (postnatal).
- Cele 42 de zile de postnatal trebuie sa fie consecutive.
- Nici medicul nu ii poate acorda concediul de maternitate cu pauze, asa cum doreste salariata respectiva.

3. In concediu crestere copil (CCC) se poate intra numai la cerere deci il poate solicita oricand doreste, pana la implinirea varstei de 2 ani a copilului.