Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Banci in spatele blocului .
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Banci in spatele blocului .

Buna ziua
Am nevoie de niste "povete " din partea celor care au mai avut de- a face cu asa ceva , si anume :
In spatele blocului , intr-o zona mai retrasa a orasului , sunt gradinile blocurilor . Intr-o gradina de acest gen ( iarba , gard viu , copacei , flori ) am pus doua banci de lemn si o masa tot din lemn . Aceste bancute si masa au fost puse langa bloc de 20 de ani.... in dreptul fiecarei scari si bloc sunt puse astfel de banci . Pentru a nu se auzi galagie am mutat aceste doua banci si masa 25 de metri mai departe de bloc , in gradina cu pricina . Aici mai vin tinerii de la bloc si mai stau de vorba , etc . Pe aceasta scara exista o familie cu probleme la cap care tot timpul chiama politia cum se aude cea mai mica soapta ...Altcineva nu are nimic in potriva acelor banci sau sa zica ca sunt deranjati . Ideia este ca tot sunand la politie , politia a anuntat politia comunitara sa vina si sa-l ameninte pe administratorul blocului ca daca nu mutam bancile , o sa fie amendat . Mi-e mi se pare un abuz si va rog sa-mi spuneti ce pot face ca nu cumva sa fie amendat administratorul si sa pastram bancile in gradina blocului .
Va multumesc
I-au dat un avertisment administratorului? Ce motiv au invocat domnii politisti? Pentru ce vor da amenda?
CryTeK, utilizator
Va confruntati cu o situatie delicata,avand in vedere ca terenul reprezinta domeniu public care nu poate fi ocupat/utilizat fara acordul autoritatii publice locale
Politistii pot eventual sa constate contraventii la L nr 61/1991 republicata,dar nu poate sanctiona administratorul de imobil deoarece nu acesta este responsabil pentru amplasarea bancilor

pai ....pentru ce amenda pt. legea 61 ? sunt niste simple banci.... amenda pt 61 stiam ca se poate da daca intr-un fel dovedit /probat de catre politie se dovedeste ca s-a deranjat ordinea publica .... daca politia vine si constata ca decat stau copii acolo si nu se consuma alcool , galagie exagerata in afara orelor de liniste , asa sa dea amenda , dar asa acele banci erau langa bloc de 20 de ani .... acum au fost decat mutate mai departe intentionat sa nu deranjeze .... eu cred ca politia ar face abuz daca ar da amenda pentru aceasta speta pentru ca nu cred ca este de competenta lor ......

Adriantot, moderator
davidescucostel a scris:
...a anuntat politia comunitara sa vina si sa-l ameninte pe administratorul blocului ca daca nu mutam bancile , o sa fie amendat . Mi-e mi se pare un abuz ...

Orice cetatean poate sa reclame orice la politie, primarie, prefectura, ministere... Nu este un abuz faptul ca sesizeaza ceva, ca reclama ceva...
Cei ce primesc sesizarea (politia, in cazul acesta) au obligatia sa o verifice, sa constate... pentru ca de aceea primesc leafa. Asa ca nu e nici o problema si nici un abuz daca politia va verifica ceea ce se scrie in sesizare.
Politia poate verifica, poate discuta cu reclmantul, cu vecinii, cu cei din conduverea asociatiei de proprietari si, in functie de cele constatate, poate lua unele masuri legale.
Nu e o sperietoare nationala faptul ca cineva reclama ceva la politie.
Se pare ca nu ma fac inteles cum trebuie ....
Normal ca cineva poate reclama cat vrea , pe altcineva .Incazul meu am inteles ca politia de la sectie ar fi anuntat politia comunitara sa vina sa ia masura amenzii.... instiintarea a fost verbala . Treaba este ca MILITIA a venit cu aceasta ideie sa mutam acele banci de acolo ! ca daca nu ar putea da amenda . Eu la acest aspect ma refer ca nu este in regula , ce treaba are politia ca sunt 2 banci in spatele blocului chiar daca este spatiu public . Ei ar putea amenda pe cineva in cazul in care sunt sesizati ca este galagie , etc.... si ei constata la fata locului ca asa este si atunci aplica legea 61 . Vroiam sa stiu daca exista o modalitate de a raspunde hotararii abuzive a politiei de a muta bancile , ei neavand nimic la mana in acest sens . Ce pot face sa obtin \" aprobare \" sa pot tine acele banci acolo ? ma refer la ceva scris , ca la o adica sa pot arata politistilor . As putea obtine aprobare sau ceva de la urbanism , primarie ?
Adriantot, moderator