Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... ABUZ AL POLITIEI RUTIERE ROMANE?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

ABUZ AL POLITIEI RUTIERE ROMANE?

Pe data de 08.06.2014 am intrat pe teritoriul Romaniei conducand un autovehicul cu numere galbene de inmatriculare,germane.In vama am fost oprit de catre politie si mi s-a inmanat o instiintare si mi s-a spus ca incepand cu data de 15.06.2014 nu se mai permite accesul pe teritoriul Romaniei cu autovehicolul cu numere galbene.In localitatea Apasu de sus am fost oprit in trafic de catre politia rutiera prilej cu care mi s-a retinut permisul de conducere,dandu-mi-se o dovada pentru 15 zile si spunandu-mi-se ca este interzic chiar din data de 08.06.2014 accesul pe teritoriul Romaniei cu autovehicul cu numere galbene de Germania.Totodata mi s-a incheiat proces verbal pe care,considerandu-ma nedreptatit,am refuzat sa il semnez.As dori sa stiu daca mi s-a comis o nedreptate din punct de vedere legal si ce as putea sa fac in continuare pentru a-mi recupera permisul de conducere.Va multumesc.
Totodata mi s-a incheiat proces verbal pe care,considerandu-ma nedreptatit,am refuzat sa il semnez

Semnarea e de luare la cunostinta, trebuia semnat, contestat si cu certificatul de grefa v-ati fi luat permisul.
Acum, mai pierdeti o luna asteptand sa va vina pv-ul acasa ca apoi sa il contestati.
Dupa comunicarea PV contraventie,in termen de 15 zile ,puteti formula plangere contraventionala la judecatoria responsabila locatiei unde a fost constata siconsemnata contraventia
Concomitent cu depunerea plangerii,solicitati si eliberarea de certificat de grefa in baza caruia veti putea recupera provizoriu permisul-pana la solutionarea de catre instanta a plangerii dv