Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... partaj divort
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

partaj divort

Buna ziua,
Am un apartament cumparat de paruntii mei inainte de casatorie. Apartamentul este pe numele meu de fata.
Va rog sa-mi spuneti daca in urma unui divort apartamentul se imparte intre mine si sotul meu.
Te felicit. Esti o fericita , ati avut buna inspiratie ,tu si parintii tai sa nu treceti apartamentul pe numele vostru, al ambilor soti iar asta nu ii va da lui dreptul la partajarea imobilului.Nu acelasi lucru pot sa spun despre mine, care,desi in timpul casatoriei,parintii mi'au cumparat un apartament,printr'un credit ipotecar , iar dupa ce s'a achitat acest credit, in urma scandalurilor si a amenintarilor fostului sot, am cedat prin a'mi convinge parintii sa facem actele pe numele nostru. Acum am pentru ce ma ,,bate'' la tribunal, de mai bine de un an.