avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 227 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Pomii vecinului mi-au distrus gardul
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Pomii vecinului mi-au distrus gardul

Buna seara. As vrea sa fac o sesizare catre primarie (cred ca acolo trebuie, nu?) prin care sa reclam faptul ca pomii vecinului mi-au distrus gardul de lemn iar nucul a crescut asa mare de imi strica tabla acoperisului casei si jgheaburile (casa este cu etaj). Vreau sa ma adresez primariei deoarece nu stiu cine este proprietarul, acolo fiind o adevarata jungla. Precizez ca pomii sunt, majoritatea la cca 0,5 m de gard. As vrea sa stiu articolul, alineatul, si toate cele ce scrie in codul civil ca sa stiu ce scriu in reclamatie. Stiu ca acum multi ani era specificat ca pomii nu trebuie sa fie la mai putin de 2 m de limita de proprietate.
Cel mai recent răspuns: Marius Negut , Consilier juridic 22:30, 17 Iunie 2014
Mergeti la primarie si daca nu exista vreun regulament special procedati conform Codului Civil,respectiv art.:


Art.630 - Orice construcţii, lucrări sau plantaţii se pot face de către
proprietarul fondului numai cu respectarea unei distanţe minime faţă
de linia de hotar, conform legii, regulamentului de urbanism sau, în
lipsă, obiceiului locului, astfel încât să nu se aducă atingere
drepturilor proprietarului vecin.
Sancţiuni Art.631 - (1) În lipsa unor dispoziţii cuprinse în lege, regulamentul
de urbanism sau a obiceiului locului, arborii trebuie sădiţi la o
distanţă de cel puţin doi metri de linia de hotar, cu excepţia acelora
mai mici de doi metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.
(2) În caz de nerespectare a distanţei, proprietarul vecin este
îndreptăţit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la înălţimea
cuvenită, a arborilor, plantaţiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala
proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.
(3) Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile
arborilor aparţinând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia,
precum şi dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul
său.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Exista vreo lege sa nu imi permita sa pun copacul la mai putin de 1m de gard cu vecinu ? cozsmin2 cozsmin2 Buna ziua , Am la tara o casa veche , unde am cativa copaci fix langa gardul cu un vecin . Am discutat cu el care dorea sa ma convinga sa tai copacii aceia ... (vezi toată discuția)
Cum pot salva pomii din curte? Andreiab Andreiab In curtea mea exista un nuc de 60 de ani si 2 brazi de 50 de ani, amplasati aproape de linia de hotar. Pe terenul vecin a fost construita o casa in 2013. ... (vezi toată discuția)
Împrejmuirea terenului agricol andras971 andras971 Recent, vecinul meu a construit un gard chiar în brazda despărţitoare dintre cele două terenuri arabile extravilane.Întrebarea mea este că nu trebuia să ... (vezi toată discuția)