Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Cum pot salva pomii din curte?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Cum pot salva pomii din curte?

In curtea mea exista un nuc de 60 de ani si 2 brazi de 50 de ani, amplasati aproape de linia de hotar. Pe terenul vecin a fost construita o casa in 2013. Proprietarii noului imobil imi cer acum printr-o notificare sa tai si sa scot din radacini acesti pomi, in termen de 5 zille, pe motiv ca le pun casa in pericol.Pomii sunt in cele 2 colturi ale curtii, in dreptul gardului comun, nu a imobilului acestora. Ei invoca Noul Cod civil, dar nu au facut vreo solicitare atunci cand au ridicat constructia, nu tin cont de varsta copacilor si de obiceiul local si de faptul ca nucul e protejat de lege.
Nici garda de mediu PH si nici primaria nu au experti pe care sa ii trimita pe teren pentru evaluarea acestor arbori si pt.constatarea eventualelor prejudicii aduse de acestia vecinilor.
Cum ma apar in acest caz?
Multumesc

Buna ziua,
Va trebui sa va adresati instantei si sa aratati ca la momentul cand s-au plantat pomul si arborele erau in vigoare prevederile art. 613 Cod civil Cuza
Distanţa minimă pentru arbori
(1) În lipsa unor dispoziţii cuprinse în lege, regulamentul de urbanism sau a obiceiului locului arborii trebuie sădiţi la o distanţă de cel puţin 2 metri de linia de hotar, cu excepţia acelora mai mici de 2 metri, a plantaţiilor şi a gardurilor vii.
(2) În caz de nerespectare a distanţei, proprietarul vecin este îndreptăţit să ceară scoaterea ori, după caz, tăierea, la înălţimea cuvenită, a arborilor, plantaţiilor ori a gardurilor vii, pe cheltuiala proprietarului fondului pe care acestea sunt ridicate.
(3) Proprietarul fondului peste care se întind rădăcinile sau ramurile arborilor aparţinând proprietarului vecin are dreptul de a le tăia, precum şi dreptul de a păstra fructele căzute în mod natural pe fondul său.

Cu martori aratati ca la acel moment asa era obiceiul si va trebui sa aduceti martori in acest sens.
Multumesc.
Notificarea primita de la vecinii mei, redactata de avocat, imi cere ca in maxim 5 zile sa tai si sa scot din radacini nucul de 60 de ani.
Are dreptul un avocat sa imi ceara sa incalc legea?