Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Cum se depun concluzii scrise la fond?
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei civile - reguli, acte, termene, căi de atac

Cum se depun concluzii scrise la fond?

Buna ziua, ajutati-ma, va rog cu un raspuns concret: Sotul meu a primit o amenda contraventionala pentru tulburarea linistii publice: un vecin beat m-a batut impreuna cu alti prieteni ai sai, iar eu l-am chemat pe sotul meu si in acel moment l-au batut si pe el. Am sunat la politie ambele parti implicate, nu stiu ordinea, au venit doi agenti de politie care ne-au legitimat si ne-au permis mie si sotului sa mergem la spital. Dupa cateva zile am primit prin afisare procesul verbal de contraventie pe numele sotului, motivul - a fost implicat intr-o altercatie, refuza sa semneze! Incidentul s-a intamplat seara la 21:00, dar in procesul - verbal scrie 10:30. Am contestat in instanta procesul-verbal ca fiind nul in baza art.17, in plangere am mentionat ca sotului nu i s-a adus la cunostiinta ca va primi o amenda, deci nu avea cum sa refuze semnarea. Nu exista niciun martor al politistului ca sotul refuza sa semneze. Acum se judeca fondul, au fost 5 infatisari pentru ca cealalta parte nu s-a prezentat, iar saptamana trecuta a fost adus cu mandat. Eu mi-am facut procura ca sa-mi reprezint sotul, dar presedintele mi-a atribuit calitatea de martor. S-a amanat pentru a se obtine o confirmare de la serviciul 112 privind ora la care am sunat eu si cealalta parte. Nu pricep de ce se leaga de vecinul pentru ca nu l-am actionat pe el, ci am contestat procesul-verbal. Ce pot face acum? Va rog mult, invatati-ma ce trebuie sa fac? Multumesc mult.
dacidaci a scris:
Acum se judeca fondul, au fost 5 infatisari pentru ca cealalta parte nu s-a prezentat, iar saptamana trecuta a fost adus cu mandat.

Doar martorii sunt aduși cu mandat la proces. ”Cealaltă parte” este poliția.

Poliția este pârât în cauză (mai exact spus intimat, dar nu termenii de specialitate contează acum). Pârâtul nu are obligația să se prezinte la proces și, neavând această obligație, nici nu poate fi adus cu mandat. Doar martorul are obligația să se prezinte și să depună mărturie și doar el poate fi adus cu mandat.

Este bine să vă clarificați aceste aspecte pentru că altfel nu puteți să faceți pentru soț niște apărări scrise care să îl ajute.

dacidaci a scris:
Eu mi-am facut procura ca sa-mi reprezint sotul, dar presedintele mi-a atribuit calitatea de martor.

Dvs. nu ar trebui să aveți calitatea de martor în cauză. Potrivit art. 315 Cod procedură civilă, soțul nu poate fi ascultat ca martor, cu excepția cazului în care ”părțile convin ca acesta să fie ascultat”. Din ceea ce ați scris dvs. aici nu rezultă că soțul dvs. și poliția ar fi convenit, expres sau tacit, ca dvs. să fiți ascultată ca martor.

dacidaci a scris:
S-a amanat pentru a se obtine o confirmare de la serviciul 112 privind ora la care am sunat eu si cealalta parte. Nu pricep de ce se leaga de vecinul pentru ca nu l-am actionat pe el, ci am contestat procesul-verbal. Ce pot face acum? Va rog mult, invatati-ma ce trebuie sa fac?

La întrebarea dvs. nu găsiți un răspuns pe un forum. Acțiunile viitoare depind de ceea ce s-a întâmplat până acum la cele cinci termene și de ceea ce se va întâmpla la termenul următor.

Răspunsul la întrebarea din titlu este simplu: veți întocmi un înscris intitulat ”note scrise” (înțeleg că vă judecați potrivit noului Cod de procedură civilă), înscris care va fi semnat de soțul dvs. Chiar dacă îl veți întocmi dvs., acesta trebuie, pentru instanță, să pară făcut de soț (nu mi-e clară situația dvs. referitoare la calitatea de martor). Notele scrise se depun, de obicei, după ce s-au încheiat dezbaterile, adică la terminarea procesului. Dvs., pentru că nu stăpâniți domeniul și e posibil să vă încurcați, e mai bine reluați în notele scrise ceea ce ați scris în plângere.
E bine sa se prezinte el.
Daca sunteti martor nu puteti fi mandatar.
E destul de aiurea situatia...
Se pare ca instanta vrea sa judece si asta e bine.
Succes!