Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Declaratie de martor data de Expertul tehnic judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Declaratie de martor data de Expertul tehnic judiciar

Buna ziua.
Am nevoie de o lamurire.
In calitate de Expert tehnic Judiciar, cand am participat in teren la masuratori o parata s-a luat la bataie (batut a taiat cu cutitul) pe reclamanta si celalalt parata. In fine au sunat la 112 si a fost luata de Politie incatusata.
Dupa doua saptamani la plangerea reclamantei Politia ma cheama sa dau declaratie de martor.
Eu sincer nu am chef sa dau declaratii la Politie.
E musa necesar sa merg ? am dreptul sa nu declar nimic ?
Ca Expert nu pot sa nu dau declaratie ?

Multumesc pentru ajutor !
Trebuie sa va prezentati si sa dati declaratie, in caz de neprezentare riscati sanctiuni si aducere cu mandat.
multumesc !
Fata de ceea ce s-a intamplat in fapt cu agresiunile nu sunteti expert ci martor.
Trebuie sa fiti audiat.
Dreptul de a nu da declaratie nu exista in cazul dvs. deoarece nu sunteti inculpat...