avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1895 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Declaratie de martor data de Expertul tehnic judiciar
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Declaratie de martor data de Expertul tehnic judiciar

Buna ziua.
Am nevoie de o lamurire.
In calitate de Expert tehnic Judiciar, cand am participat in teren la masuratori o parata s-a luat la bataie (batut a taiat cu cutitul) pe reclamanta si celalalt parata. In fine au sunat la 112 si a fost luata de Politie incatusata.
Dupa doua saptamani la plangerea reclamantei Politia ma cheama sa dau declaratie de martor.
Eu sincer nu am chef sa dau declaratii la Politie.
E musa necesar sa merg ? am dreptul sa nu declar nimic ?
Ca Expert nu pot sa nu dau declaratie ?

Multumesc pentru ajutor !
Cel mai recent răspuns: CLAUDIU LASCOSCHI , Avocat 18:24, 12 Decembrie 2015
Trebuie sa va prezentati si sa dati declaratie, in caz de neprezentare riscati sanctiuni si aducere cu mandat.
multumesc !
Fata de ceea ce s-a intamplat in fapt cu agresiunile nu sunteti expert ci martor.
Trebuie sa fiti audiat.
Dreptul de a nu da declaratie nu exista in cazul dvs. deoarece nu sunteti inculpat...

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Retragere declaratie gabriej gabriej acum aproximativ 2luni am fost martor la o talharie( eram cu un amic de al meu in statia de tranvai caruia sub amenintarea unui cutit i-a fost sustras ... (vezi toată discuția)
Buna Vlad1991 Vlad1991 Am si eu o nelamurire daca se poate... Mi-a depus un pusti(minor) o plangere penala ca l-am batut.. O sa spun cum sa intamplat , am mers in oras cu niste ... (vezi toată discuția)
Citat ca martor cu catuse un om simplu un om simplu Buna, Ieri seara am fost vizitat acsa de un jandarm care a spus ca are un mandat de aducere pe numele meu la tribunal pentru data de maine dimineata in ... (vezi toată discuția)