Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Informare luare copil in vacanta
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Informare luare copil in vacanta

buna ziua,ne poate ajuta cineva cu un raspuns?sotul meu are o fetita de 9anisori din casnicia anterioara,suntem stabiliti in Germania si din cauza serviciului nu putem ajunge in Romania,am vrea sa luam fetita la noi in vacanta,si bineinteles fosta nu vrea sa o lase.Daca apelam la un avocat ne poate ajuta?nu plateste pensie alimentara deoarece fosta nu a cerut la divort,dar in schimb sotul are grija sa nu-i lipseasca nimic fetei(ai trimite in fiecare Luna pachet fetei cu ce spune ca are nevoie).multumim
Buna ziua,
Da, va poate ajuta in sensul ca poate solicita prin instanta obligarea mamei minorei la a-i permite copilului sa aiba legaturi personale cu tatal.
da un avocat va poate ajuta solicitand drept de vizitare. trebuie insa sa divorteze. poate intenta el actiunea, fiind reprezentat de avocat
trebuie insa sa divorteze. poate intenta el actiunea, fiind reprezentat de avocat

Cine si de cine sa divorteze ?
sunt divortati de 4ani.
multumim pentru raspunsuri=D>:D