avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 636 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Rectificare carte funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Rectificare carte funciara


1.Prin rectificarea cartii funciare ce prejudicii se aduc proprietarului?
2.Se vor urmari suprafetele din actele de proprietate sau cele di teren?
3.Se poate modifica schita imobilului ?
4.Daca pe teren se afla o fantana aceasta trebuie mentionata in cartea funciara?
va multumesc!!!
Cel mai recent răspuns: ynocentta , utilizator 19:42, 18 Iunie 2014
1-2-Prin rectificare se noteaza in evidentele OCPI situatia reala
3-Este necesar proiect tehnic,autorizatie constructie,certificat de urbanism
4-Nu
Este posibil ca primarul sa ceara rectificarea cf ?
In anul 2003 am cumparat un teren de la parintii mei cu act de vanzare-cumparare , in suprafata de 1041mp(mentionez ca suprafata din titlul de propietate e de 1000mp).S-a intabulat, s-a facut carte funciara,ulterior am construit o casa...
Pe terenul meu se afla o fantana care nu este imprejmuita.aAnul acesta am solicitat certificat de urbanism pentru reparatie imprejmuire iar primaria m-a anuntat dupa 15 zile ca nu poate elibera deoarece s-a deschis dosar in instanta pentru rectificarea cf. Cum se procedeaza?
Urmeaza sa se dispuna efectuarea de expertiza tehnica cu masurarea terenului si verificarea scriptelor

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Imprejmuire teren extravilan catalin. catalin. Buna seara, Detin un teren extravilan (arabil) aflat in apropierea orasului unde nu se afla construit nimic. Vreau s-mi inchid provizoriu (gard de sarma ... (vezi toată discuția)
Cum sa fac carte funciara in acest caz? dogarudobra dogarudobra am o suprafata de 2500mp de teren detinuti cu TP Din 2005, 1000mp din acest teren a fost dat in proprietate altei persoane cu 4 ani mai tarziu un mod ... (vezi toată discuția)
Anularea schitei de parcelare Pop D Pop D Se poate anula o schita de parcelare de catre primarie a unui teren intravilan in suprafata de 5076mp propietate privata, Mentionez faptul ca primaria a emis ... (vezi toată discuția)