Forum Discuţii juridice Carte funciară - Cadastru, ... Rectificare carte funciara
Discuție deschisă în Carte funciară - Cadastru, Intabulare şi alte formalităţi funciare

Rectificare carte funciara

1.Prin rectificarea cartii funciare ce prejudicii se aduc proprietarului?
2.Se vor urmari suprafetele din actele de proprietate sau cele di teren?
3.Se poate modifica schita imobilului ?
4.Daca pe teren se afla o fantana aceasta trebuie mentionata in cartea funciara?
va multumesc!!!
1-2-Prin rectificare se noteaza in evidentele OCPI situatia reala
3-Este necesar proiect tehnic,autorizatie constructie,certificat de urbanism
4-Nu
Este posibil ca primarul sa ceara rectificarea cf ?
In anul 2003 am cumparat un teren de la parintii mei cu act de vanzare-cumparare , in suprafata de 1041mp(mentionez ca suprafata din titlul de propietate e de 1000mp).S-a intabulat, s-a facut carte funciara,ulterior am construit o casa...
Pe terenul meu se afla o fantana care nu este imprejmuita.aAnul acesta am solicitat certificat de urbanism pentru reparatie imprejmuire iar primaria m-a anuntat dupa 15 zile ca nu poate elibera deoarece s-a deschis dosar in instanta pentru rectificarea cf. Cum se procedeaza?
Urmeaza sa se dispuna efectuarea de expertiza tehnica cu masurarea terenului si verificarea scriptelor