Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Certificat mostenitor posibil coproprietar.
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Certificat mostenitor posibil coproprietar.

Buna seara,

Situatia este urmatoarea apartament obtinut in timpul casniciei, sotia respectiva decedata, o fiica. Este legal ca fiica dansului sa mearga la Fisc si sa obtina copii dupa actele respectivului apartament si sa plateasca in avans impozitul pe apartament fara stirea tatalui ei, parinte supravietuitor asta in ideea de a demonstra ca este coproprietar? Mentionez faptul ca fiica dansului nu a domiciliat niciodata la acea adresa in acte sau nu. Inainte de acest pas a mers la notar de unde a obtinut certificat de mostenitor mergand cu acesta la Fisc. Este legal sau nu?
este dreptul dinsii de proprietate chiar daca nu stat niciodata acolo, nu il poate lua nimeni.