Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... Deces persoana cu handicap graduL 2 permanent
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

Deces persoana cu handicap graduL 2 permanent

buna ziua , mama care a avut handicap de gradul 2 permanent a decedat, succesori (adica eu fiul) am dreptu sa iau ajutor de inmormantare de la Casa de pensii ????
Oricine face dovada ca a cheltuit cu inmormantarea poate lua pt mama ajutorul de deces.
[ link extern ]
Nu beneficiaza de ajutor de inmormantare de la Casa de Pensii daca ea nu era pensionara - de invaliditate sau limita de varsta.
Daca tatal dvs. e in pensie de boala sau de limita de varsta atunci poate beneficia de 1/2 din ajutorul de inmormantare daca face dovada ca a suportat cheltuielile de inmormantare ( factura fiscala de sicriu sa fie pe numele lui) + acte de stare civila care atesta ca este sotul decedatei (BI solicitant, certif nastere decedata, certificat casatorie, certif deces, cupon pensie).