Forum Discuţii juridice Asociaţii de proprietari / ... Terenul primariei
Discuție deschisă în Asociaţii de proprietari / locatari

Terenul primariei

Buna ziua ,va cer si eu parerea si sfatul.Locuiesc in Focsani ,la parterul unui bloc de 4 etaje,de 32 de ani primaria nu a ingrijit niciodata terenul din fata geamurilor mele ,am facut-o singur.Va intreb ,pot deveni proprietar pe acel teren? Stiu ca era o lege care te facea proprietar pe un teren pe care tu il munceai chiar daca nu era al tau si o perioada de nustiu cati ani nu il revendica nimeni.
terenul este al consilului local.dumneavoastra cred ca aveti o asociatie de proprietari din care faceti parte .Puteti singur sau impreuna cu toti proprietarii,sa va intocmiti o documentatie cadastrala, sa o prezentati la serviciul agricol al primariei impreuna cu toate actele car le solicita , sa se atribuie terenul in proprietate in functie de cotele parti indivize ale fiecariu apartament.
Nu puteti deveni proprietar al terenului,din jurul imobilului de locuit in comun,deoarece acesta reprezinta domeniu public
Nu puteti deveni proprietar, dar il puteti concesiona.