Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... pot mostenii direct nepotii?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

pot mostenii direct nepotii?

daca o mama are copii majori si i-a facut unuia dintre copii testament de mostenire, dar pina la urma s-a razgindit si s-a
hotarit sa-si lase averea tuturor nepotilor in parti egale, o poate face chiar daca nu toti copii ar fi de acord? Daca "da", va rog sa-mi spuneti , cum? -Multumesc!
Chiar si in prezenta unui testament prin care se lasa totul nepotilor... acestia au dreptul doar la 1/2 din mostenire daca avem un copil, 1/3 daca avem doi copii si respectiv 1/4 daca avem 3 sau mai multi copii. Asta in ipoteza in care copiii nu vor sa renunte la partea lor si accepta mostenirea in termen.

Ceva mai sigur pentru nepoti e ca bunica sa faca acte de vanzare-cumparare cu ei pentru apartament, terenuri, etc. (costa in schimb taxele notariale)

Aceste acte de vanzare-cumparare se pot desfiinta in instanta de catre copii daca valoarea bunurilor depaseste cotele de mai sus, dar... nu e chiar floare la ureche. Acestia trebuie sa ceara in instanta desfiintarea actelor, sa se judece, sa demonstreze ca de fapt au fost donatii, sa plateasca taxe - si poate din aceste motive nici nu mai incep procedura.
Pentru a putea mosteni direct nepotii in cote egale averea bunicii, trebuie in primul rand ca copiii sa fie inlaturati de la mostenire.....si sincer , nu cred ca o sa reusiti acest lucru.