Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... in final, cine va mostenii?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

in final, cine va mostenii?

o mama are 6 copii majori si i-a facut testament de mostenire integrala unuia dintre ei, dar acum regreta. Ce se poate face pentru a-l anula si daca nu se anuleaza, in final cine o va mostenii si in ce proportii? -multumesc!
Daca regreta, inseamna ca e inca in viata. Si daca e inca in viata, poate revoca acel testament si maine dimineata cand se deschide biroul notarului.
Sau poate sa faca pur si simplu un alt testament cu alte dispozitii. E valabil ultimul testament.
Testamentul este un act esentialmente revocabil. Omul poate sa scrie n testamente dupa cum se gandeste si se rasgandeste. E valabil ultimul, daca testamentele astea au acelasi obiect. Daca unul priveste calul si altul vaca din grajd sunt valabile amandoua.
romascanu, moderator
A-ti fost f. clara, multumesc, m-ati convins.