avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 1810 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am nevoie de ajutor - doua testamente
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am nevoie de ajutor - doua testamente

dupa moartea unui parinte, un testament care a fost anulat o data pentru a fi dat la altcineva,,,deci un alt testament,,,, dat la un frate adoptif,,, mai e valabil?
Cel mai recent răspuns: romascanu , moderator 07:57, 24 Septembrie 2015
Incercati sa va exprimati folosind toate cuvintele, ca n-am ajuns la performanta de a ghici si gandurile.


Pot ghici ca INAINTE de moarte o fi scris omul 2 testameante, ca DUPA moarte nu prea mai scrie nimeni ... :)

Dar din expresia "un testament ...deci un alt testament ...mai e valabil?" nu prea se intelege despre care intrebati.

Ce intrebati mai exact? Daca mai este valabil testamentul nr. UNU pe cale l-a revocat ("anulat") mortul pe vremea când traia?

Cum l-a revocat? Printr-un act expres de revocare? Sau pur si simplu prin scrierea unui alt testament?

Daca exista doua testamente cu acelasi obiect pentru doua persoane diferite, atunci este valabil ULTIMUL testament.
Ultima modificare: Joi, 24 Septembrie 2015
romascanu, moderator

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Testament reciproc intre soti  ROSA ROSA Intrebare: Testamentul reciproc intre soti fara copii, la moartea unuia dintre soti se poate ataca de catre nepoti? (vezi toată discuția)
Clauze testamentare ContSters389965 ContSters389965 Buna ziua! In situatia in care este incheiat un testament la notar, testament in care se prevede clauza fireasca de a ingropa defunctul care lasa mostenirea ... (vezi toată discuția)
In final, cine va mostenii? ContSters88476 ContSters88476 o mama are 6 copii majori si i-a facut testament de mostenire integrala unuia dintre ei, dar acum regreta. Ce se poate face pentru a-l anula si daca nu se ... (vezi toată discuția)