Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Am nevoie de ajutor - doua testamente
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Am nevoie de ajutor - doua testamente

dupa moartea unui parinte, un testament care a fost anulat o data pentru a fi dat la altcineva,,,deci un alt testament,,,, dat la un frate adoptif,,, mai e valabil?
Incercati sa va exprimati folosind toate cuvintele, ca n-am ajuns la performanta de a ghici si gandurile.

Pot ghici ca INAINTE de moarte o fi scris omul 2 testameante, ca DUPA moarte nu prea mai scrie nimeni ... :)

Dar din expresia "un testament ...deci un alt testament ...mai e valabil?" nu prea se intelege despre care intrebati.

Ce intrebati mai exact? Daca mai este valabil testamentul nr. UNU pe cale l-a revocat ("anulat") mortul pe vremea când traia?

Cum l-a revocat? Printr-un act expres de revocare? Sau pur si simplu prin scrierea unui alt testament?

Daca exista doua testamente cu acelasi obiect pentru doua persoane diferite, atunci este valabil ULTIMUL testament.
romascanu, moderator