Forum Discuţii contabile şi ... Fiscalitate - Impozit pe venit, ... CAS / CASS PFA
Discuție deschisă în Fiscalitate - Impozit pe venit, CAS, CASS

CAS / CASS PFA

Buna ziua,

Mi-am infiintat de curand un PFA, am depus declaratia 220 acum 2 saptamani. Sunt si salariat cu CIM pe perioada nedeterminata. Stiu ca datorez contributii la asigurari de sanatate in cuantum de 5.5%. Intrebarea mea este daca mai datorez CAS, avand in vedere ca sunt salariat. In caz ca nu platesc, verifica ei automat daca sunt salariat, sau trebuie sa ma duc eu cu adeverinta de salariat?

Ms frumos,
Catalin
Nu mai depuneti D600 si nici nu mai platiti contributie la pensie pentru pfa pe perioada cat aveti acel contract de munca valabil.