Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... Ce sanse am sa nu mi se suspende permisul?
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

Ce sanse am sa nu mi se suspende permisul?

Am luat o sanctiune contraventionala cu 9 puncte amenda cu suspendarea permisului de conducere pe o perioada de 90zile pentru o alcoolemie de 0.14 in aerul expirat si acu am observat pe procesul verbal ca nu este semnat decat de mine. Agentul constatator nu a semnat si nici martorul. Ce sanse am sa nu mi se suspende permisul? Va multumesc pentru raspuns.
ordonanta 2/2001, Art. 17. - Lipsa menţiunilor privind ...... sau a semnăturii agentului constatator atrage nulitatea procesului-verbal. Nulitatea se constată şi din oficiu. ajunge daca mergeti la politie si le aratati lipsa semnaturii cu o cerere sa constate nulitatea.
Aveți o singură șansă și anume să vă adresați instanței.

Trebuie să formulați plângere contravențională (pe care o să o câștigați fără probleme). Procesul verbal de contravenție este lovit de nulitate absolută, însă numai instanța poate să constate aceasta. Poliția nu are competențe în sensul anulării propriului act. ”Nulitatea se constată și din oficiu” înseamnă altceva decât a te adresa poliției (nu cred că are sens să intru în detalii tehnice :) ).
multumesc mult pentru raspunsuri o sa merg luni sa depun o plangere la judecatorie.Pe langa lipsa semnaturii agentului constatator am mai gasit o hiba ... dom agentent a intocmit porcesul verbal in data de 19.06.2014 la ora 20.22 iar constatarea infractiunii este mentionata tot de el in procesul verbal s-a produs la ora 22.23. Numai la noi se poate intampla asa ceva.