Forum Discuţii juridice Paşapoarte, cărţi de ... certificat nastere
Discuție deschisă în Paşapoarte, cărţi de identitate, acte de stare civilă - formalităţi, obţinere, probleme

certificat nastere

am incercat sa mi fac pasaportul roman dar am constatat ca numele lui mama e scris gresit de una litera. Cum pot sa procedez Trebuie sa mi refac toate actele va rog mult astept un raspuns de urgenta
Va referiti la faptul ca numele mamei dumneavoastre este scris gresit in Certificatul de Nastere ?
Daca v-ati scos un duplicat pentru C.N. atunci mergeti sa corecteze acolo unde l-ati scos sau sa va faca un alt duplicat.
Daca acea litera este scrisa gresit dintotdeauna, atunci, in acest caz, trebuie sa mergeti la organul emitent (administrativ) si sa faceti o cerere de indreptare (corectie) corespunzatoare, atasand si copii de pe certificatul de nastere si de pe actul de identitate al mamei pentru dovada.
Dupa aceea va refaceti, prin cerere de duplicate, toate actele in care numele apare gresit scris.
Succes !