avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 748 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Procedura în faţa instanţei ... Jignire
Discuție deschisă în Procedura în faţa instanţei penale - reguli, acte, termene, căi de atac

Jignire

Am fost jignit de o vecina in propria mea casa.
A venit la mine in casa si striga la mine.
Pot s-o dau la judecata pentru calomnie?
Daca aveti martori si puteti dovedi ca vecina va calomniat in casa atunci puteti depune plangere penala.
Formulati plangere penala.
Plangere penala pentru ce? Haideti sa fim seriosi!
Vecina vine la mine si ma surprinde transand un biet pui. Cu toate ca sunt tacut si par ca nu stiu ce sa fac cu puiul ea imi zice: " Cred ca-l copiezi pe Jamie Oliver!" Eu, avand naturelul simtitor, cum ma stiti, ma simt insultat, calomniat si jignit si-i zic un hotarat: Nu.
Ea insista.
Eu zic Nu.
...
Ma simt calominat, jignit si insultat si o dau in judecata. ...
Insulta si calomnia nu sunt incriminate in codul penal.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Avocat ce da cu stangul in dreptul dogarudobra dogarudobra in timpul unei sedinte de judecata avocatul partii parate a spus ca sunt bolnava mintal. acest lucru l-a scris si in concluzii am cerut judecatorului sa ... (vezi toată discuția)
Incadrare juridica a faptei- termen depunere plangere? Marctm Marctm Buna ziua, Intr-o dimineata la servici am fost jignit de mai multe ori de un coleg pe care l-am iertat, insa e o persoana care continua sa-mi faca probleme, ... (vezi toată discuția)
Calomnie alexandrandra alexandrandra Mama a aflat ca tata are o amanta si o sunat-o pe acesta si i-a spus ceva de genul : \\"daca nu-ti mai ajunge .... barbatului tau du-te la altul dar nu la ... (vezi toată discuția)