Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Calomnie
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Calomnie

Mama a aflat ca tata are o amanta si o sunat-o pe acesta si i-a spus ceva de genul : "daca nu-ti mai ajunge .... barbatului tau du-te la altul dar nu la sotul meu". Acum sotul amantei vrea sa o de-a pe mama in judecata ca a insultat-o pe aia. Nu au fost martori. Sunt sanse ca amanta sa "castige" procesul?
Nu vad nici o problema pentru mama ta. A fost o discutie "normala" pentru o astfel de situatie anormala.
Insulta si calominia nu mai sunt incriminate de Codul Penal si chiar daca ar fi fost o astfel de discutie in contradictoriu nu ar fi putut sa fie calificata ca infractiune.
Nu inteleg de ce sotul amantei nu este suparat pe sotia sa si incearca sa o sicaneze pe mama ta. Daca situatia degenereaza mama ta poate formula plangere impotriva sotului amantei.
Acum sotul amantei vrea sa o de-a pe mama in judecata ca a insultat-o pe aia. Nu au fost martori. Sunt sanse ca amanta sa "castige" procesul?

Nu cred ca o va da in judecata pe mama, daca se intampla asta, va trebui sa dovedeasca si ca discutia a avut loc si ca a suferit un prejudiciu.
Nu este calomnie sau insulta. Nu a acuzat-o de ceva ce nu ar fi facut, i-a relatat adevarul.

Mamei i-au fost aduse prejudicii nu numai de imagine, ci i-a fost distrusa si familia (cu ajutorul tatalui).