avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 770 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul familiei sau probleme ... Cand ma pot considera divortata?
Discuție deschisă în Dreptul familiei sau probleme juridice de familie

Cand ma pot considera divortata?

Va rog sa-mi spuneti cand ma pot considera divortata? Divortul s-a pronuntat pe 24 ian.2005 iar apelul facut de sot la tribunal s-a incheiat pe 13 iun.2005 prin neprezentarea partilor. Am primit prin posta o hartie de la tribunal prin care mi se comunica suspendarea actiunii si trimiterea dosarului la arhiva, cu drept de recurs in baza art.244 indice 1 din Codul de Procedura Civila. Ce trebuie sa intreprind eu acum pentru a ma putea considera divortata?Sotul a spus ca va uza de toate caile de atac pentru a impiedica divortul. Multumesc!
Divortata puteti sa va considerati dar din pacate, juridic, veti fi divortata dupa ce se va solutiona si apelul. Faceti cerere de repunere a cauzei pe rol. (Sotul ar putea sa faca recurs la incheerea de suspendare ca sa mai tergiverseze cauza)
Va multumesc!
Daca se da sentinta si nu se face apel, care este termenul in care se da sentinta definitiva de divort?
30 de zile de la comunicarea sentintei
Repuneti pe rol apelul de urgenta. In caz contrar el se va perima abia peste un an de la data suspendarii.

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Cand ma pot considera divortata? Va rog sa-mi spuneti cand ma pot considera divortata? Divortul s-a pronuntat pe 24 ian.2005 iar apelul facut de sot la tribunal s-a incheiat pe 13 iun.2005 ... (vezi toată discuția)
Cand ma pot considera divortata? Va rog sa-mi spuneti cand ma pot considera divortata? Divortul s-a pronuntat pe 24 ian.2005 iar apelul facut de sot la tribunal s-a incheiat pe 13 iun.2005 ... (vezi toată discuția)
Repunere pe rol, termen de perimare DUNIC DUNIC Buna seara Rog sa fiu ajutat in deslusirea urmatoarei situatii: intr-un dosar judecat dupa vechiul COD (dasarul A), s-a pronuntat Decizia in RECURS. De 5 luni ... (vezi toată discuția)