Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... Taxe notariale
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

Taxe notariale

Buna ziua
Vreau sa vand un apartament cu o suma de bani stabilita intre mine si cumparator.In localitatea mea nu se pot vinde apartamentele la o valoare mai mare.Notarul spune ca nu poate accepta valoarea intelegii noastre.Am facut intelegere cu un cumparator pentru 50000 lei. noatrul vrea sa facem actele pentru 100000 lei. nimeni nu da mai mult in Oltenita unde 1/3 din apartamente sunt parasite. Ce sa fac?
Multumesc anticipat
Don_Quijote, utilizator
Nu ați înțeles, notarul nu va impune prețul insa va calcula toate taxele , onorariu. Taxa CF, impozit, la valoarea din grila de expertiza imobiliară pt uzul notarilor. Care este probabil mai mare decât prețul stabilit de Dvs si de cumpărător. Este obligatoriu calculul taxelor la aceasta grila conform Codului fiscal.
Multumesc pentru raspuns. Inseamna ca este o metoda de spoliere a cetățenilor saraci!
Stimat forumist,

Nici tranzacțiile la prețuri fictive nu sunt de încurajat.

Cu stimă.