Forum Discuţii juridice Executare silită Onorariu executor se recupereaza de catre creditor de ...
Discuție deschisă în Executare silită

Onorariu executor se recupereaza de catre creditor de la debitor?

Buna ziua,

In cadrul executarii silite creditorul avanseaza sume pentru acoperirea onorariului executorului si a cheltuielior de executare.

Cheltuielile de executare se recupereaza de la debitor, ce se intampla cu onorariul executorului? Se poate imputa debitorului?

Multumesc.
Da.

Cheltuielile cu executarea cuprind si onorariul executorului.
Cheltuielile de executare urmează a fi suportate de debitor şi în cazul în care, somat fiind potrivit art.667 C.proc.civ., execută obligaţia de îndată sau în termenul acordat de lege, însă, în această situaţie, el nu va fi ţinut să suporte decât cheltuielile pentru actele de executare efectiv îndeplinite, precum şi onorariul executorului judecătoresc şi, dacă este cazul, al avocatului creditorului, proporţional cu activitatea depusă de aceştia.

Vedeti acest articol
[ link extern ]
buna ziua!

pe mine m-ar interesa cum se pot recupera de la debitor cheltuielile de executare silita, atunci cand din lipsa bunurilor urmaribile ale debitorului, acestea au fost platite de creditor?