avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 858 soluții astăzi
Forum Discuţii juridice Dreptul muncii - contract de ... zile libere platite pentru decesul unei rude
Discuție deschisă în Dreptul muncii - contract de muncă, demisie, salariu şi altele

zile libere platite pentru decesul unei rude

O persoana care are un deces in familie, are dreptul la cateva zile de concediu platit ?
Cel mai recent răspuns: Cornel Vasile , Consilier juridic 10:51, 22 Iunie 2014
Potrivit prevederilor art.152 C.mun. :
(1) În cazul unor evenimente familiale deosebite, salariaţii au dreptul la zile libere plătite, care nu se includ în durata concediului de odihnă.
(2) Evenimentele familiale deosebite şi numărul zilelor libere plătite sunt stabilite prin lege, prin contractul colectiv de muncă aplicabil sau prin regulamentul intern.

Astfel :
- daca lucrati in sectorul privat, atunci verificati daca lanivel de angajator exista prevazut in ccm aplicabil sau in reg.intern vreo reglementare in acest sens.
In lipsa unor astfel de prevederi, angajatorul nu are nicio obligatie in acest sens.

- daca lucrati in sectorul bugetar , atunci avem :
HG 250/1992 (pentru personalul contractual)
Art. 24
(1) În afara concediului de odihnă, salariaţii din administraţia publică, din regiile autonome cu specific deosebit şi din unităţile bugetare au dreptul la zile de concediu plătite, în cazul următoarelor evenimente familiale deosebite:
......
c) decesul soţului sau al unei rude de până la gradul II a salariatului - 3 zile.
.....

OG 6/2007 (pentru functionarii publici)
Art. 24
În afara concediului de odihnă, funcţionarii publici mai au dreptul, în condiţiile legii, la zile de concediu plătit în cazul următoarelor evenimente familiale deosebite:
.....
c)decesul soţiei/soţului funcţionarului public sau al unei rude de până la gradul al III-lea a funcţionarului public ori a soţului/soţiei acestuia, inclusiv – 3 zile lucrătoare;
.....

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Casatorie jana22 jana22 Hristos a Inviat ,urmeaza sa ma casatoresc si as vrea sa stiu daca am dreptul la cele 5 zile de concediu dupa casatorie si daca acestea se pot lua in iulie ... (vezi toată discuția)
Buna ziua ,de cate zile libere am dreptul daca bunicul a decedat ... steluta2608steluta steluta2608steluta buna ziua ,de cate zile libere am dreptul daca bunicul a decedat sambata ?mentionez ca lucrez la stat ca functionar public ,.de compartimentul resurse umane mi ... (vezi toată discuția)
Zile libere functionari publici in cazul decesului unui membru de familie Geo_MVG Geo_MVG Buna seara ,am un prieten functionar public intr-o primarie,si caruia i-a decedat bunica din partea mamei.Va rog sa-mi spuneti la cate zile libere platite are ... (vezi toată discuția)