avocatnet.ro explicăm legislația
Caută (ex. salariu minim) 975 soluții astăzi
Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva achizitii intracomunitare

buna ziua,
pana acuma nu m-am confruntat cu asemenea cazuri lucrand cu facturi numai de la intern
o societate X din Romania ,efectueaza prestari servicii catre o societate Y din italia
lucrarile sunt efectuate in Marea Britanie
pentru desfasurarea activitatii se cumpara din Marea Britanie anumite produse (care se folosesc acolo pe santier)
unele dintre ele sunt cumparate de la platitori de tva-verificati ca platitori si in VIES
intrebarea mea este cum inregistrez acest tva?
il tratez ca o taxare inversa?
nu am factura de transport prin care sa demonstrez ca bunurile au ajuns in Romania
va multumesc pentru raspuns
#-o
Cel mai recent răspuns: anamariacelik , utilizator 17:35, 22 Iunie 2014
Am inteles bine? Societatea din Romania face lucrari pentru o firma din Italia, dar lucrarile se fac in Marea Britanie cu materilale cumparate de acolo?
da
practic sunt materiale de natura obiectelor de inventar si alte materiale ajutatoare necesare prestarii de serviciu

~ final discuție ~

Alte discuții în legătură

Achizitie intracomunitara ASUL28 ASUL28 Buna seara, va rog sa ma ajutati si in aceasta problema: Srl din Romania cu cod valabil VIES, cumpara din Italia de la o societate la fel cu cod valabil VIES, ... (vezi toată discuția)
Achizitie intracomunitara de bunuri de la neplatitori de tva iulya_amc2006 iulya_amc2006 Buna ziua, Am o societatea platitoare de TVA trimestrial, inregistrata in VIES. Am achizitionat din Marea Britanie un aparat foto Canon de la o societate ... (vezi toată discuția)
Factura externa transport marfa mihaela2513 mihaela2513 Buna ziua. Trabuie sa emit o factura pentru prestari servicii (transport marfa), locul prestarii fiind in Germania, catre o firma din Germania.Trebuie ... (vezi toată discuția)