Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Tva achizitii intracomunitare
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Tva achizitii intracomunitare

buna ziua,
pana acuma nu m-am confruntat cu asemenea cazuri lucrand cu facturi numai de la intern
o societate X din Romania ,efectueaza prestari servicii catre o societate Y din italia
lucrarile sunt efectuate in Marea Britanie
pentru desfasurarea activitatii se cumpara din Marea Britanie anumite produse (care se folosesc acolo pe santier)
unele dintre ele sunt cumparate de la platitori de tva-verificati ca platitori si in VIES
intrebarea mea este cum inregistrez acest tva?
il tratez ca o taxare inversa?
nu am factura de transport prin care sa demonstrez ca bunurile au ajuns in Romania
va multumesc pentru raspuns
#-o
Am inteles bine? Societatea din Romania face lucrari pentru o firma din Italia, dar lucrarile se fac in Marea Britanie cu materilale cumparate de acolo?
da
practic sunt materiale de natura obiectelor de inventar si alte materiale ajutatoare necesare prestarii de serviciu