Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie intracomunitara de bunuri de la neplatitori ...
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie intracomunitara de bunuri de la neplatitori de tva

Buna ziua,
Am o societatea platitoare de TVA trimestrial, inregistrata in VIES.
Am achizitionat din Marea Britanie un aparat foto Canon de la o societate care nu este inscrisa in VIES. Factura primita nu este cu TVA.
Intrebarea mea este daca trebuie sa imi schimb perioada fiscala pentru TVA: de la trimestru la luna chiar daca furnizorul nu este inscris in scopuri de TVA si nici in VIES.
daca este neplatitor colectati tva in romania.
nu se schimba per fiscala. Doar daca era platitor de tva si se facea taxare inversa