Forum Discuţii juridice Pensionari şi probleme juridice ... pensie de urmas
Discuție deschisă în Pensionari şi probleme juridice legate de pensii

pensie de urmas

va salut!

as dori sa stiu daca in urma decesului sotului, pensionar de vreo 20 de ani deja, sotia poate primi pensie de urmas, ea fiind tot pensionara. Au fost casatoriti peste 25 de ani. Sotia nu are alte castiguri, in afara de pensia ei, de aprox. 800 de lei.

va multumesc anticipat si ...o zi cu cat mai mult soare! :)
mediterana, utilizator
Potrivit art.92 din Legea nr.263/2010, soţul supravieţuitor care are dreptul la o pensie proprie şi îndeplineşte condiţiile prevăzute de lege pentru obţinerea pensiei de urmaş după soţul decedat poate opta pentru cea mai avantajoasă pensie.

Prin urmare, nu puteti cumula cele doua tipuri de pensie , va trebui sa optati pentru cea mai avantajoasa dintre acestea.
Trebuie sa tineti cont ca pensia de urmas este de 50% din cea a sustinatorului(sotului decedat).
va multumesc!