Forum Discuţii juridice Codul rutier, contravenţii şi ... PERMIS DE CONDUCERE - pentru viteza
Discuție deschisă în Codul rutier, contravenţii şi probleme conexe

PERMIS DE CONDUCERE - pentru viteza

PENTRU VITEZA - Daca s-a suspendat permisul pentru o perioada de 90 de zile + reexaminare + amenda , cum se procedeaza..1 platesc amenda? 2. reexaminare? 3. cand iau permisul? pot sa il iau mai devreme de 90 zile? c
are sunt pasii de urmat?

multumesc
1, 2, 3
sau
2, 1, 3
sau
2, 3, 1

daca dau reexaminare este obligatoriu sa platesc si amenda ? pot sa iau permisul mai devreme de 90 zile ?
spin, utilizator
am dat examen si am intrebat aici daca ma poate ajuta cineva ...pentru ca in codul rutier nu este si amenda .... si daca am scris asta pe forum va rog sa imi raspundeti aici nu sa ma intrebati in private daca am dat examen ....eu vreau un raspuns ..nu o intrebare daca nu aveti un raspuns nu mai imi scrieti ...( av_plac)

daca stiam raspunsul nu mai scriam nimic pe forum..logic ...
spin, utilizator
Nu este obligatoriu sa platiti amenda, o puteti plati mai tirziu sau va veni in anul urmator la impozit.

Daca permisul a fost suspendat pe 90 de zile si ati promovat testul 13/15 trebuie sa faceti cerere ptr reducerea perioadei de suspendare la 30 de zile conf. art. 104 din oug 195.

Art.104. – La cererea titularului permisului de conducere, perioadele de suspendare se reduc de către şeful poliţiei rutiere al judeţului sau al municipiului Bucureşti pe raza căreia a fost săvârşită fapta ori de către şeful poliţiei rutiere din Inspectoratul General al Poliţiei Române, dar nu mai puţin de 30 de zile, în condiţiile prevăzute în regulament.
cyan, moderator
multumesc ( cyan)