Forum Discuţii juridice Drept penal - probleme serioase cu ... Ajutor - amenintari cu moartea
Discuție deschisă în Drept penal - probleme serioase cu dreptul

Ajutor - amenintari cu moartea

Buna ziua ma numesc Vultur Alexandru și sunt o persoana cu handicap grav(ma deplasez foarte greu în cârje) și de 3 ani nu mai pot ieși din casa pentru ca sunt amenințat de niște persoane care se droghează ca ma omoară(ma duce în pădure sau ma arunca într-un lac) pentru ca sunt omul politie în limbajul lor (praduitor). Totul a început acum 3 ani când man certat cu o prietena de familie care sta cu mine în bloc(ne cunoaștem de când aveam 8 ani)pentru ca am refuzat sa o mai sponsorizez cu bani pentru creșterea fetitei pe care o are dintr-o căsătorie anterioara,pentru ca ia cumpăra droguri(heroina). De atunci a anunțat tot anturajul ei(Sta cu mama ei și se duce cu mai multi consumatori de droguri la ia în casa și ai injectează și în același timp consuma cu ei) ca eu sunt informatorul politiei.A mai avut sesizări la politie de către administrația blocului dar politia a spus ca nu poate intra în casa și ca asta aparține de DI-COT. Nu știu ce sa mai fac pt ca au aparat de interceptare convorbiri telefonice(detector gsm).Pot sa probez toate astea printr un (flagrant) sa ies singur afara sa stau pe o banca și atunci se va întâmpla ce am spus mai sus.Cu mama(tata a murit) nu au treaba pentru ca au aflat ca contractul casei este pe numele meu(mama nu este trecuta în contract) și spun ca după ce vor scapă de mine îmi vor lua casa.VA ROG AJUTATIMA CE POT SA FAC
eu disting ce putin urmatoarele aspecte/probleme/capete de rezolvat :
1) odata sesizata institutia "aista" care este platita din banii nostri sa ne apare-Politia, sa restabileasca ordinea de drept, respectarea legilor etc etc, avea obligatia sa-si duca treaba pana la capat dar v-au "ametit" cu treaba lui DIICOT.Ei, bine : partial au dreptate dar tot partial, pe deoparte, puteau încerca a solutiona sesizarea dvs. cu privire la amenintarile ce sustineti ca vi le-a facut.Nu DIICOT-ul le rezolva : puteau tempera si avertiza pe acele persoane ce au treaba cu drogurile si fac amenintari . . . , pe de alta parte, disjungeau sesizarea dvs. şi expediau serviciului DIICOT problema drogurilor-consumatorilor de droguri etc ;
2)e bine ca orice sesizare sa fie în 2 exemplare, înregistrate (opriti unul) la institutiile statului (si nu numai acolo, indiferent unde avem nevoie de o rezolvare);
3)puteti sesiza dvs. structura DIICOT si solicitand în scris a va fi protejata IDENTITATEA si adresa de domiciliu;
4)NU vă mai dati numele si alte date de identificare aici;
5)problema "contractului casei", trebuie clarificată: sub ce forma o detineti.Chiar daca nu e proprietatea dvs., observ ca afirmati existenta unui "contract", nu v-o poate lua nimeni prin ABUZ/viclenie-înselaciune daca NU SEMNATI NIMIC cu nimeni strain;
6) "după ce vor scapă de mine îmi vor lua casa", ce rezulta de aici ?

Va doresc liniste în suflet si o zi senina!