Forum Discuţii contabile şi ... Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA Achizitie auto din UE
Discuție deschisă în Taxa pe Valoarea Adaugată - TVA

Achizitie auto din UE

Buna seara,
Am un SRL, micro, neplatitoare de TVA. Vreau sa achizitionez un autoturism din spatiul UE. Spuneti-mi va rog din punct de vedere al TVA ce trebuie sa fac. Nu stiu cu ce articol din codul fiscal ma pot inscrie ca platitor de TVA(fara atingerea plafonului). Urmatoarea etapa este inscrierea in ROI? Dupa achizitionarea autoturismului si deducerea TVA, mai pot reveni cu societatea ca neplatitoare de TVA?
Va multumesc anticipat.
Am impresia ca va trebui sa platiti TVA dedus daca deveniti neplatitor de TVA inainte de amortizarea integrala a autoturismului.
S-a mentionat in intrebarea initiala ca :

Buna seara,
Am un SRL, micro, neplatitoare de TVA. Vreau sa achizitionez un autoturism din spatiul UE.
eu ma refeream la faptul ca acum vreti sa treceti la statutul de platitor de TVA pt a deduce TVA aferent autoturismului iar apoi sa renuntati la acest statut, redevenind neplatitor de TVA. In cazul in care veti face schimbarea inainte de amortizarea completa a autoturismului veti rambursa catre stat TVA dedus.