Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... succesiune copil
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

succesiune copil

Parintii au divortat.
Au doua proprietati in comun.
Nu au facut paratjul.
Unul din parinti a decedat.
Cum pot intra eu in drepturile parintelui decedat fiind singurul copil al lor.
Va multumesc.
Buna ziua,
Va trebui sa dezbateti succesiunea.
Daca nu s-a facut partajul. mama va avea dreptul la partea ce i-ar fi revenit prin partaj.
pentru ca parintii nu au facut un parta bunuri comune in timpul vietii, 1/2 din bunurile dobandite impreuna de acestia este proprietatea mamei si doar restul de 1/2 va face parte din masa succesorala.
La masa succesorala sotia supravietuitoare beneficiaza de o cota de 1/4 iar restul de 3/4 revine copilului. Mergeti la un avocat pentru a dezbate succesiunea. Aveti nevoie de o indrumare de specialitate.
va trebui sa dezbateti succesiunea dupa parintele decedat
1/2 este al mamei doar în principiu. Fiul defunctului poate exercita dreptul tatălui său de a se stabili cotele de proprietate în funcţie de contribuţia efectivă a foştilor soţi.

Mama userului neavînd, la data decesului tatălui, calitatea de soţie, are doar dreptul la cota ei proprie din bunurile comune, nicidecum la cota de 1/4 din masa succesorală cuvenită soţiei supravieţuitoare. Prin umare, fiul moşteneşte nu 3/4, ci întraga masă succesorală.