Forum Discuţii juridice Drept civil - moşteniri, drept de ... sucesiume sau partaj succesoral?
Discuție deschisă în Drept civil - moşteniri, drept de proprietate şi altele

sucesiume sau partaj succesoral?

sotia a decedat in urma cu un an, sotul este proprietarul unui apartament, a unei case, aunui cont in banca si a unui procent de actiuni la un SRL. Sotul este cel care a suportat cheltuielile cu spitalizarea, inmormantarea si pomenile facute pana acum. In urma cu doi ani tatal ii vinde fictiv o masina fiului. dupa moartea mamei, fiul vinde masina, lichideaza contul din banca si isi achizitioneaza o alta masina. acum fiul ii cere tatalui dreptul mamei sale . Care sunt procentele ce le revin fiecaruia? Cum trebuie sa procedeze tatal sa deschida succesiunea sau sa procedeze la partajul succesoral? Tatal este singurul care a participat financiar la construirea casei si la achizitionarea actiunilor la srl avand in vedere ca sotia a fost in incapacitate de munca in ultimii 11 ani. Actiunile la srl intra in masa succesorala? Care bunuri intra in masa succesorala?
Se deschide succesiunea la un notar public in a carei raza teritoriala a avut ultimul domiciliu defunctul, apoi se face partajul succesoral.
Daca sunt bunuri comune acestea intra in masa succesorala in cota de 1/2.
Bunurile proprii ale defunctului intra in masa succesorala in cota de 1/1.
Sotul supravietuitor -cota acestuia este de 1/4, iar restul se imparte in mod egal intre descendenti, adica 3/4 din masa succesorala.